Czym jest leasing finansowy?
Leasing finansowy to jedna z dwóch form leasingu oferowana na polskim rynku finansowym. Jest połączeniem kredytu i wynajmu, składa się bowiem z comiesięcznych rat w ramach których uzyskujemy prawo do korzystania z przedmiotu leasingu. Jednak nie jest tak popularny wśród przedsiębiorców, jak leasing operacyjny. Wyjaśniamy, na jakich zasadach działa leasing finansowy i na co można go wziąć?
Charakterystyka leasingu finansowego
Leasing finansowy polega na zawarciu umowy między leasingobiorcą, a leasingodawcą w celu użytkowania przedmiotu leasingu w zamian za opłacanie rat. Można nim sfinansować praktycznie wszystkie środki trwałe, od maszyn, po sprzęt komputerowy czy pojazdy. Ale najpopularniejsze są wśród przedsiębiorców samochody. Wydatki na zakup nowej floty zwykle są wysokie, a młode przedsiębiorstwa nie mają wystarczającej ilości gotówki na ich zakup. Nie chcę także zawierać umów kredytowych. Wtedy leasing okazuje się idealnym rozwiązaniem.
Zawarcie umowy rozpoczyna się od opłaty wstępnej, która w zależności od firmy leasingowej i przedmiotu leasingu wahać się może od 1 -45% wartości środka trwałego podlegającego umowie. Następnie ustalany jest okres trwania umowy i wysokość comiesięcznej raty wraz z odsetkami. Wtedy można przystąpić do użytkowania naszego nowego nabytku.
Własny środek trwały
Korzystając z leasingu finansowego wprowadzamy leasingowane auta czy maszyny do katalogu środków trwałych i dokonujemy od niego odpisów amortyzacyjnych. Dużym plusem w leasingu finansowym jest to, że po zakończeniu umowy przedmiot leasingu automatycznie przechodzi na całkowitą własność leasingobiorcy. Nie trzeba wówczas wpłacać żadnego wykupu, jak to ma miejsce przy leasingu operacyjnym.
Co jeszcze wyróżnia leasing finansowy? Przede wszystkim okres, na który zawierana jest umowa. Prawo nie narzuca ani minimalnych, ani także maksymalnych okresów jej zawarcia – firmy mają w tym przypadku pełną dowolność. Ponadto specyficznie wygląda ujęcie leasingu finansowego w kosztach. Można do nich zaliczyć jedynie część odsetkową opłacanych comiesięcznych rat. Dzieje się tak dlatego, że kosztami związanymi z przedmiotem leasingu są już odpisy amortyzacyjne. Ostatnim aspektem jest kwestia podatku VAT. Trzeba go zapłacić w całości, przy zawieraniu umowy leasingu finansowego, a nie jak w przypadku operacyjnego, dogodnie podzielić go na opłacane raty.
Czy warto?
Jeśli zastanawiasz się nad prostym sposobem finansowania środków trwałych w swoim przedsiębiorstwie, z pewnością powinieneś pomyśleć o leasingu. Jednak to, czy leasing finansowy będzie dla Ciebie odpowiedni, zależy już tylko od tego, na jak długi czas i w jakim celu chcesz nabyć dany środek trwały czy maszynę. Nasi doradcy na podstawie indywidulanych potrzeb i możliwości pomogą wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.