Czym jest leasing zwrotny?
Najprościej rzecz ujmując jest to zwykły leasing (najczęściej operacyjny), który różni się od tradycyjnego leasingu jedynie tym, że w przypadku leasingu zwrotnego zbywcą przedmiotu oraz korzystającym jest ta sama firma.
Innymi słowy: firma Jan Kowalski Import Export posiada samochód, ten samochód sprzedaje firmie leasingowej. Następnie dalej korzysta z tego samochodu jednocześnie płacąc firmie leasingowej comiesięczne raty.
Co może być przedmiotem leasingu zwrotnego?
Przedmiotem leasingu zwrotnego może być w zasadzie każdy przedmiot, który da się wyleasingować, np. samochód osobowy, ciężarowy, naczepa, sprzęt komputerowy, wszelkie maszyny i urządzenia wykorzystywane w przedsiębiorstwie.
O czym warto wiedzieć starając się o leasing zwrotny?
Firmy leasingowe najbardziej lubią, gdy od daty zakupu przedmiotu, który chcemy jej sprzedać nie minęło więcej niż 3 miesiące. W takiej sytuacji najczęściej Leasingodawca nie będzie oczekiwał od nas żadnych zbędnych formalności. Leasing otrzymamy w ramach procedury uproszczonej, bez dokumentów finansowych. Jeżeli od daty zakupu przedmiotu minęło więcej niż 3 miesiące, wówczas musimy liczyć się z koniecznością dostarczenia firmie leasingowej kompletu dokumentów finansowych naszej firmy. Ponadto w takim przypadku niezbędne będzie zrobienie wyceny przedmiotu przed zawarciem umowy leasingowej.
Najważniejsze korzyści leasingu zwrotnego:
- poprawa płynności przedsiębiorstwa
- łatwość i szybkość uzyskania (łatwiej i szybciej niż kredyt)
- korzyści podatkowe płynące z umowy leasingu