Leasing Maszyn do obróbki metalu
Myśląc o leasingu najczęściej myślimy o leasingu środków transportu. Jednak lista przedmiotów, które można leasingować jest o wiele dłuższa. Ciekawym przedmiotem, który może być leasingowany są różnego rodzaju maszyny do obróbki metali: frezarki, tokarki, centra obróbcze, prasy krawędziowe, gilotyny do metalu, giętarki itp..
Są to urządzenia, które charakteryzują się amortyzacją 14% lub 10%. W przypadku tych pierwszych minimalny okres, na który można zawrzeć umowę leasingu to 3 lata, natomiast minimalny okres finansowania urządzenia o amortyzacji 10% to 4 lata. Możliwe są oczywiście również dłuższe okresy finansowania.
Szukając finansowania dla maszyny warto zwrócić uwagę na jej kraj pochodzenia. Firmy leasingowe zdecydowanie lepiej patrzą na urządzenia wyprodukowane w Europie, w Japonii lub na Tajwanie. Urządzenia wyprodukowane w Chinach są nieco gorzej oceniane przez firmy leasingowe. Co za tym idzie urządzenia wyprodukowane przez renomowane fabryki finansowane są na bardziej korzystnych i elastycznych warunkach. W przypadku maszyn europejskich, japońskich lub tajwańskich możliwy jest leasing nawet bez opłaty wstępnej oraz często możliwe są tu wyższe wykupu co pozwala na dogodniejsze dopasowanie rat leasingowych do możliwości i oczekiwań klienta.
Warto zauważyć, że leasingowane mogą być zarówno maszyny nowe jak i używane. Maszyny do obróbki metalu, które były prawidłowo eksploatowane i regularnie serwisowane tracą niewiele na wartości. Zatem zastanawiając się nad wyborem maszyny warto przemyśleć wybór używanego urządzenia. Jeżeli jest to urządzenie renomowanego producenta a sprzedawcą jest firma, która posiada odpowiednią autoryzację wówczas możliwy jest leasing takiej maszyny na uproszczonych warunkach podobnie jak ma to miejsce w przypadku maszyn nowych.
Zatem myśląc o leasingu maszyny do obróbki metalu warto zwrócić uwagę na:
- producenta maszyny
- sprzedawcę, czy posiada autoryzację danego producenta
- możliwość zakupu używanej maszyny
Na koniec warto przyjrzeć się nieco innej formie finansowania maszyn do obróbki metali. Coraz bardziej popularny staje się najem tego typu urządzeń. Korzyścią z takiego rozwiązania jest to, iż nie jesteśmy zobligowani do wykupu maszyny na koniec umowy a co za tym idzie koncentrujemy się na jak najniższej racie tak aby zmaksymalizować dochodowość na danym urządzeniu.